Мурали новітній вандалізм чи ні

Мурали: ознака креативного міста чи новітній прояв вандалізму?

{:uk}

“Почуття міри в мистецтві – все”. Анатоль Франс

Мурали — самобутнє мистецьке явище, що дійшло до нас з античних часів, а його виникнення пов’язують з наскельним стінописом. Такі малюнки традиційно виконуються безпосередньо на поверхні стіни або ж на штукатурці, як правило оперують зі значними площами. Витвори мистецтва такого жанру виглядають монументально та велично, звідси і назва його різновиду — монументально-декоративний.

Значного поширення стіновий монументальний живопис набув у оздобленні сакральних споруд, чим довгий час закріпив за собою “церковний “характер, відродившись у інших проявах набагато пізніше, як от при оздобленні інтер’єрів палаців, де використовувалась вже інші теми та сюжети. Пізніше, коли було усвідомлено універсальність муралів, сфера їхнього вжитку значно розширилась, що дозволило в радянські часи використовувати їх з метою пропаганди.

Фрески центрального куполу Софії Київської, м.Київ
st-sophia.org.ua

Паралельна гілка розвитку муралів прямує з народного мистецтва. Що характерно, тут стіни розписувалися не тільки зсередини, але і ззовні. Стіни прикрашали простим геометричним орнаментом, іноді рослинним або тваринним без вдавання до продуманих сюжетів та зображень людей.

Ще одна версія походження монументального живопису у його сучасному вигляді — Мексика 20 століття. Ця гіпотеза навіть логічніша, бо історичний бекграунд у цьому плані у нас з Мексикою подібний — розквітом культури муралізму відзначилися революційні та реформаторські зрушення у суспільстві. У нас же сплеск масового поширення муралів  припав на Революцію гідності – одну з найвизначніших подій початку 21 сторіччя в історії України.

Мурали: ознака креативного міста чи новітній прояв вандалізму? 1
Київ. Мурал. Андріївський спуск

Щоправда не завжди мурали супроводжують бурхливі періоди історії людства, у період стагнації та закріплення позицій їм відведене особливе місце. У другій половині 20 століття надзвичайно популярним стало радянське монументально-декоративне мистецтво, воно ж — близький родич сучасного “муралізму”. Однак у цьому випадку малюнки на всю стіну не мали на меті піднесення культури у суспільстві, прикрашання міського середовища, тощо.

Радянська мозаїка на фасаді у Бухаресті, Румунія
tumblr

Cпочатку спадає на думку радянські мурали та мозаїчні панно, що дійшли до наших часів продумані до найдрібніших деталей, якісно зроблені та дійсно мають неабиякі декоративні якості, хоча це не першочергова мета, яку вони переслідували. Будучи частиною мистецької течії так званого соціалістичного реалізму, вони можуть бути розцінені як елемент політичної пропаганди.

Радянський монументальний живопис у м. Вологда
cultinfo.ru

Це ні в якому разі не знецінює визначних зразків жанру, але ставить під сумнів трактування такого мистецтва як способу самовираження та політично незаангажованої творчої експресії.

Радянські мозаїки у кінотеатрі “Киів”
Радянські мозаїки у кінотеатрі “Киів”, wired.com

До подібної функції мурали вдаються і зараз: навіть якщо це і не напряму донесені через зображення політичні чи суспільні сюжети-персонажі, опосередковано вони все одно впливають.

Прикладом може бути жваве обговорення нових муралів у пресі:
“За нового мера місто стало значно красивішим та яскравішим — стільки нових малюнків з’явилось, навіть у нашому віддаленому мікрорайоні, це доводить, що міський муніципалітет дійсно турбується про середовище, у якому ростуть наші діти, навіть туристи приїжджають подивитися на наші мурали!”.

Кому ж ще, як не туристам та гостям міста, насолоджуватися мистецтвом у такому вияві, коли у місцевих жителів є незадоволені потреби, пов’язані з комфортним існуванням у міському просторі, і це далеко не завжди є потреби естетичні. Замовником муралів часто виступає міська влада чи органи місцевого самоврядування, виходить, що такі позитивні зміни у місті (ще б пак! Це спрацьовує вау-ефект) напряму асоціюються з міською владою, роблячи їй уявний “плюсик у карму”. Хоча вода в крані досі холодна.

Для рядового жителя міста спрацьовує дуже простий логічний зв’язок, заснований на ієрархії потреб: якщо мистецтво розвивається такими темпами, певно ж базові потреби вже задоволені і це не підлягає оскарженню.

невдалий приклад, але тільки не це((((

Попри свої колосальні розміри, мурали радше є крихітною скалкою у власному оці, яку ми відмовляємось бачити, ніж колодою у чужому, яку ми зазвичай бачимо здалеку — муралами, пам’ятниками та іншим благоустроєм так зручно прикривати інші, глобальні проблеми. Тож чи вважати за таких умов мурали мистецтвом? І так, і ні.

Щоб уникнути неточностей у тлумаченні понять слід раз і назавжди провести межу між муралами та стріт-артом.

Стріт-арт виявляє наявні проблеми у суспільстві, мурали — маскують, хоча останнім часом поширюється тенденція муралів гострої соціальної тематики.

Стріт-арт — виключно некомерційне мистецтво, характерною рисою якого є вільна творча експресія та його “напівзаконна” природа. Не дивно, що з таким самовираженням активно борються представники муніципалітету та власники “полотен” на яких був створений такий живопис (зазвичай це фасади будівель, огорожі, МАФи, паркани), вважаючи вуличне мистецтво чистої води актом вандалізму.

 

На цьому фоні виникає дилема: вандалізм задіяний по відношенню до стріт-арту це тоді що? З цим питанням ми розбиралися у одному з минулих матеріалів.

До категорії стріт-арту можна віднести і графіті, які не завжди мають естетичний вигляд і художню цінність, проте як ніщо інше відображають настрої у суспільстві тому що не підпорядковуються цензурі. Крім цього незалежне вуличне мистецтво є більш чутливим до контексту середовища, у якому воно з’являється, граючи з характером оточення, окремими деталями. Справжнім майстром контексту є Гамлет, своїми роботами він надає закинутим околицям географії та руїнам нове життя і при цьому не руйнує візуальним шумом їх тихий спокій, інтегруючись у міський простір дуже тактовно та делікатно.

Роботи гамлета у Харкові
Роботи Гамлета у Харкові moniacs.kh.ua
Роботи Гамлета
Роботи Гамлета

Мурали ж найчастіше є саме комерційним мистецтвом, тому не можна стверджувати, що вони транслюють цінності суспільства, правильніше буде сказати, що це трансляція державного замовлення на мистецтво, побудована виключно на їхніх власних уявленнях про прекрасне. Детально розкриває цю теорію у своєму дослідженні Mistosite.

Як приклад у одному з розділів вони наводять мурал, що зображує Петра Набойченка на багатоповерховому житловому будинку в центрі Харкова. Від себе додамо, що малюнок був створений у 2013 році, тобто ще до прийняття Закону про декомунізацію і досі до нього не було застосовано жодних мір.

Враховуючи контекст середовища (це ледве не єдина “сталінка” цій частині міста, все інше представлено дореволюційними прибутковими будинками, міськими садибами) маємо конфлікт міських символічних просторів.

Створення Муралу Герою Радянського Союзу Петру Набойченко
Створення Муралу Герою Радянського Союзу Петру Набойченко

Звісно, уславлювати у мистецтві захисників держави річ непогана, проте чи доцільно робити це з таким пафосом?

Білорусь. Жодіно. Мурал. ПостСССР
Білорусь. Жодіно. Мурал.

Окрім муніципалітетів замовниками муралів можуть виступати інші значні гравці урбаністичної сцени, як от керівництво крупних підприємств, що мають вплив у місті або ж світові бренди з метою реклами.

Однак інколи все вуличне мистецтво узагальнено називають стріт-артом не розрізняючи відтінки сенсу між складовими.

Некомерційне вуличне мистецтво через призму вандалізму розглянули, а як бути з комерційним?

Себто з муралами від всесвітньо відомих художників, які замовляють державні органи?

Слизьке питання, та якщо говорити про загальні закономірності — так. Особливість вуличного мистецтва полягає у взаємодії з навколишнім середовищем і крім критерію “естетичність” у гру вступає “доречність”. Таким чином об’єктивно художньо та змістовно цінний як окремий виставковий зразок малюнок може опинитись недоречним у конкретному місці і програвши битву з контекстом отримати негативну реакцію.

Подібна ситуація сталася з муралом на станції метро “Осокорки” у Києві.

Мурал на осокорках
Фото: Сергій Марченко

 

Не на руку йому зіграло ще й те, що це кооперація багатьох митців, що працюють у різних стилях і їхні роботи, тематично і колористично дуже різні, поєднані у хаотичному порядку — це створює у мінімалістичному інтер’єрі станції, яка сама по собі була завершеним втіленням задуму архітекторів, недоречний візуальний та інформаційний шум.

Мурали: ознака креативного міста чи новітній прояв вандалізму? 2

Іронічно вийшло, враховуючи що замовником шуму було державне підприємство “Центр захисту інформаційного простору України”. Підприємство, підпорядковане Міністерству інформаційної політики, уклало договір з ФОП Денисом Смачелюком 17 вересня. Мурал визначено, як соціальну рекламу на тему «зміцнення національної єдності».

Робота наштовхнулась на хвилі критики з усіх боків і сухим з води не вийшов ніхто. Отже навіть роботи художників зі світовим ім’ям можуть бути цілком недоречними, потрапивши в несприятливе середовище, що викривляє їх сприйняття і при цьому саме значно втрачає у естетиці.

 {:}{:en}“A sense of measure in art is everything.” Anatole France

A mural is an original artistic phenomenon that has come down to us since ancient times, and its origin is associated with rock paintings in ancient caves. Such drawings are traditionally executed directly on the surface of the wall or on the plaster and usually operate with large areas. Works of art of this genre look monumental and majestic, hence the name of its kind — monumental-decorative.

Фрески центрального куполу Софії Київської, м.Київ

Significantly, the wall monumental painting was a long time associated with the decoration of domes of sacred buildings, which for a long time consolidated its religious character, until it was reborn in other manifestations much later, as in the interior decoration of the palaces, where finally other themes were used. Later, when the universality of the murals was fully realized, the scope of their apply considerably expanded, which allowed them to be used in propaganda in Soviet times.

The parallel branch of the mural development goes from folk art. What is special, here the walls were painted not only from the inside but also from the outside. The walls were decorated with a simple geometric pattern, sometimes plants or animals, without using thoughtful scenes and images of people.

Another interesting version of the origin of wall-paintings in its modern form is Mexico in the 20th Century. This hypothesis is even more clear because our historical background at some point is similar to Mexico: the revolutionary and reformist changes in society came out as the flowering of the muralism culture. At the same time, a splash in the mass distribution of murals in our country fell on the Revolution of Dignity, one of the most significant events of the 21st century in Ukrainian history.

However, not always the art accompanied turbulent periods of human history, in the period of stagnation and consolidation of positions they also devoted a special place. In the second half of the 20th century Soviet monumental and decorative arts became extremely popular, and it is a close relative of modern “muralism”. However, in this case, the drawings for the entire wall did not aim at raising the culture in society, decorating the urban environment, and so on.

Радянська мозаїка на фасаді у Бухаресті, Румунія

Of course, the Soviet monumental art and mosaic panels, which have survived till nowadays, are thought to have been devised to the smallest details, are well-made and indeed have great decorative quality, although this was not the primary goal they pursued. Being a part of the artistic trend of so-called socialist realism, they can be regarded as an element of political propaganda.

It does not in any way diminish the masterpieces of the genre, but questions the interpretation of such artists as a way of politically unbiased creative expression.

To this kind of function, the murals are resorted to now: even if they are not directly transmitted through the image of political or social plot subjects, they indirectly influence them all the same. A good example is the lively discussion of new murals in the local press: “Thanks to the new mayor the city became much more beautiful – so many new murals appeared, even in our distant neighbourhood, this proves that the city’s municipality is really concerned about the environment in which our children grow, even tourists often come to see our murals!” Who else, if not for tourists and city guests, need this art in such an unconvenient situation where locals have unsatisfied needs related to the vital issues such as comfortable life in city’s space, and it is not always about aesthetic needs. The client of the murals is often the city government or local self-government, it turns out that such positive changes in the city (even if it’s a wow effect) are directly associated with the city authorities, making it an imaginary “bonus in karma”. For the average citizen of the city, a very simple logical connection, based on the hierarchy of needs, is triggered: if art develops at such a speed, basic needs are likely to be already satisfied, aren’t they? This is a tool of manipulation of public consciousness, absolutely sure of it.

In spite of their colossal size, the murals are rather a tiny grain in our own eyes, which we refuse to see, than a deck in the eye of a stranger, which we usually see from far away. Murals, monuments and other amenities are extremely convenient to cover global problems. So, in such circumstances, are murals still considered a piece of art? Both yes and no.

In order to avoid inaccuracies in the interpretation of concepts, you should once and for all make a distinction between the murals and independent street art. If to speak at all, street art uncovers problems which exist in society, murals –disguise them, although recently the tendency of murals to appeal to acute social issues has spread.

Street art is exclusively non-commercial art, the main characteristic feature of which is to be an act of free creative expression and also its semi-legitimate nature. Not surprisingly, with such self-expression, the representatives of the municipality and the owners of the “canvases” are actively struggling to create such a “masterpiece” (usually these canvases are the facades of buildings, fences), considering the street art of pure vandalism. On this background appears the dilemma: if not vandalism is considered to be street art, then what?

The category of street art can include graffiti, which does not always have the aesthetic appearance and objective artistic value, but in the best way reflects the mood in society because street art works are not subject to censorship. In addition, independent street art is more sensitive to the context of the environment in which it appears, playing with the nature of the environment, with specific details. Hamlet, the Ukrainian street-artist is a real master of the context. By his work, he gave new life to the forgotten areas of Kharkiv geography and famous city ruins, and at the same time, he did not destroy their quiet peace of mind by visual noise, integrating into the urban space very tactfully and delicately.

Murals are often a sample of commercial art, therefore, it can’t be broadcasted only as a state-regulated order for fine art, built exclusively on the government’s own ideas about the nature of art. This theory explains in detail in its study of Mistosite. As an example in one of the chapters, they present an image of Peter Naboichenko (Second World War Soviet soldier) on a multistory house in Kharkiv. We would like to add that the picture was created in 2013, that is, before the adoption of the Law on Decommunization and until now, no actions were applied to it. Taking into account the context of the environment (this is hardly the only “Stalinka” of this part of the city, everything else is represented by pre-revolutionary houses, city manors), we have here a conflict of urban symbolic spaces. Of course, glorifying our defenders is a good thing to do, but is it worth to do it with such a pathos?

In addition to municipalities in commercial monumental art, other important players in the urban scene can act as customers, such as the management of large enterprises that have an influence in the city or world known global brands for advertising purposes.

However, sometimes, all street art is generally called street art without distinguishing the shades of meaning between the components “murals” and “independent street-art”. So we’ve already reviewed non-commercial street art through the prism of vandalism, but how to be with commercial one? That is to say, with murals from world-famous artists which government agencies have ordered? Slippery question, and if we talk about general laws – yes.

The peculiarity of street art lies in the interaction with the environment and in addition to the criterion of “aesthetic” comes the “appropriateness”. Thus, an objectively artistically and meaningfully valuable as a separate exhibition pattern, a picture may prove to be inappropriate in a particular place and get a negative reaction. A similar situation occurred with the murals at the Osokorki metro station in Kyiv, the capital of Ukraine.

The situation was even more complicated since this mural was a collaboration of many artists who were working in different styles and their works, thematically and colourfully very different, were combined in a chaotic manner – so that they have created in a minimalist interior of the station inappropriate visual and informational noise. It was ironic that the state-owned enterprise “Center for the Protection of the Information Space of Ukraine” has ordered this noise. The work came across a wave of criticism from all sides and nobody got dry out of the water.

Consequently, even the work of world-renowned artists may be completely inappropriate and considered an act of vandalism while being placed into an environment that distorts perception of these art pieces and thereby significantly loses its own aesthetics too.{:}

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

city, murals, streetart, urbanism, вандалізм, місто, мурали, стрітарт

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: