Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег?

Що таке колівінг?

Колівінг – формат спільного проживання. Від гуртожитку та оренди квартири із сусідами колівінг відрізняється тим, що тут проживають люди, які мають спільні наміри і проводять спільні заходи та вечері.

Це може бути велика квартира, яку спільно орендують стартапери або айтішники. Для людей, які вибирають для себе цей формат, головне – особливе середовище, ком’юніті, спілкування з людьми, близькими по духу.

Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег? 1

Трохи історії колівінгу

Перший колівінг зародився у 2006 у Кремнієвій долині, штаті Каліфорнія. На тлі зростання цін на нерухомість у Сан-Франциско молоді співробітники IT-компаній вирішили колективно орендувати порожні маєтки. Вони перетворювали приміщення в житлові та робочі простори із загальними кухнями, вітальнями, санвузлами, прибиранням і доставкою їжі. Витрати на утримання «спільного господарства» ділили порівну.

Колівінг – оптимальне рішення під час подорожей, віддаленого співробітництва, зростання орендних ставок. Зараз молодим фахівцям простіше не прив’язуватися до нерухомости й мати можливість змінити місце проживання в будь-який момент життя. Це усвідомлюють й інвестори на ринку нерухомости.

Особливості колівінгу
 1. До складу колівінгів входить коворкінг – простір для спільної роботи, комунікації і спілкування, а також для дозвілля. Завдяки складній функціональній структурі мешканці мають доступ до всього необхідного для комфортного життя в одному місці.
 2. Колівінги розташовують або у великих містах, або ближче до природи.
 3. Проживаючи в колівінгу, людина винаймає не просто кімнату, а цілу квартиру, тому що більшу частину часу проводить у загальних зонах: кухні, вітальні. Тут можна поговорити, пограти в настільні ігри, підтягнути англійську мову або влаштувати тематичне свято.
 4. У колівінгах немає двоярусних ліжок, а в одній кімнаті живуть максимум дві-три людини.
 5. У кожної спільноти свої правила.
 6. Тут поважають особистий простір людини. У резидентів зазвичай окремі кімнати (або огороджені частини кімнат), де можна сховатися від сторонніх очей.
 7. Вартість колівінгу часто менша від оренди всієї або частини квартири. У цю ціну також входить робоче місце, комунальні послуги, регулярне прибирання та інші витрати.
 8. Люди, які мешкають тут, працюють у будь-який час доби, не прив’язані до графіку.
 9. У колівінгу може проживати від десяти до ста осіб: різні професії, компанії і життєві погляди.
 10. Колівінги часто спонсують і організовують майстер-класи, лекції, соціальні проєкти та інші спільні заходи.
Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег? 2

Фото: Z-House

Різновиди колівінгів

Колівінги умовно поділяються за такими чинниками:

 • Розташування. Колівінги бувають у центральних районах міста, передмістях мегаполісів, житлових комплексах і переобладнаних промислових будівлях.
 • Вартість оренди. До неї можуть входити комунальні послуги, меблі та техніка на вибір, постільні та туалетні приналежності, послуги спортзалу або басейну. Періодичність оплати: щотижнева / щомісячна, набагато рідше – подобова.
 • Розміри апартаментів. Одним простіше адаптуватися в колівінгах на 10-15 людей, а іншим – на 50 і більше.
День резидента

Як правило, день у колівінгу складається з ранкових робочих сесій, зустрічей, обіду, денної робочої перерви, а також обідніх або вечірніх заходів у групі. Ось приклад типового розкладу дня у колівінгу:

8:00 – підйом, похід на кухню за кавою (або можна приготувати каву для всіх) і сніданок

9:00 – початок роботи, кілька годин на важливі завдання, дзвінки і обговорення ідей з колегами

12:00 – перерва на обід

15:00 – перерва

17:00 – кілька годин роботи, завершення різноманітних завдань, які виникли протягом дня

19:30 – вечеря в місцевому ресторані або барі

23:00 – час спати

Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег? 3

Фото: Z-House

Поради з етикету для мешканців колівінгу

Ось кілька порад, прийомів і правил етикету, які допоможуть вам зрозуміти, що вам потрібно зробити  і чого потрібно уникати, мешкаючи у колівінгу:

Що потрібно робити

Бути активним членом спільноти. Приєднуйтеся до подій, зустрічайтеся із сусідами по кімнаті і з іншими мешканцями, а також беріть активну участь у спілкуванні з тими, з ким ви живете.

Дотримуйтеся правил будинку щодо інших мешканців: не галасуйте і не порушуйте їхній особистий простір. Якщо вам складно стежити за порядком, виберіть одну кімнату і обмежте свій безлад нею.

Не соромтеся. Вам потрібно бути самодостатнім, продуктивним членом спільноти.

Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег? 4

Фото: Z-House

Чого не варто робити

Бути відлюдником. Вам не потрібно весь час бути соціально активним, але вам не вдасться уникнути всіх, коли ви живете в такому співтоваристві.

З’ясовувати стосунки з кожним мешканцем. Робіть свою справу і внесок, підтримуйте чистоту, порядок у домі і будьте доброзичливим.

Відволікати будь-якого, хто надів навушники. Навушники означають, що хтось працює або розмовляє по телефону, або просто не хоче говорити.

Порушувати правила, з якими ви погодилися спочатку.

Колівінг: як зібрати під одним дахом друзів або колег? 5

Список колівінгів в Україні

Z-House – Полтава

Stockholm Studios – Ірпінь

Вільний Простір – Львів

Molfar.kha – Харків

Domivka Coliving – Київ

Vilnyy – Київ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Колівінг, Новий формат проживання

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: