Графіті Гамлет Зіньковський

Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові

Ми пишемо про креативне місто та інноваційні технології. І Харків справді можна назвати креативним – вуличні музиканти, мурали, розвиток малого бізнесу.

Один з найбільш відомих митців – Гамлет, прикрашає вулиці міста філософськими муралами.

Останні дні соцмережі вибухнули скандальною подією – мешканці сусіднього з муралом по вулиці Гоголя 2-а будинку вночі замалювали графіті, оскільки воно їм не подобалось.

Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові 1

Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові 2

За словами “активістів” твір Гамлета віддає шизофренією.

Нам стало цікаво поміркувати над темою сучасного мистецтва і готовністю харків’ян до нього.

У 20-сторіччі модерністи вирішили, що мистецтво має створювати життя, а не копіювати його, як було раніше. З того часу почалась війна між тими, хто розуміє сучасне мистецтво і чому воно саме таке і тими, хто вважає, що це ніяке не мистецтво.

Кожен модерністський творець намагається гармонізувати хаос, який вирує всередині нього. Сублімацією цього стає творчість:

Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові 3
Точильник, Каземир Малевіч, 1912
Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові 4
Слони, Сальвадор Далі (1948)

Таким чином, кожен митець відкриває соціальний діалог, оскільки кожен витвір не можна сприймати однозначно, кожна аудиторія сприймає його по-своєму.

І тут постає проблема – люди, що зацікавлені в мистецтві, культурна аудиторія вступає в цей діалог, дивуючись різноманіттю уяви та світогляду, розширюючи таким чином себе. Незацікавлена, менш мистецьки освічена аудиторія вступає в діалог більш агресивно, притискаючи таке мистецтво.

Майже впевнені, що з цим стикалась більшість модерністських та найбільш ексцентричних творців.


Твори Гамлета – це теж модернізм, в них митець транслює свій унікальний світогляд, який формувався за різних умов, життєвих обставин та під впливом інших митців.

Так само і в Харкові є аудиторія, якій близькі погляди Гамлета, яка насолоджується його роботами. Але, на наш погляд, не варто дивуватись тим, що інша аудиторія сприймає роботи з розряду шизофренії. Вікова війна розквітла у Харкові і водночас викликала місто на діалог:

Знищення мурала Гамлета: культурний діалог в Харкові 5

На наш погляд – цей діалог, це чудова можливість, плацдарм для того, щоб почати просвітницьку роботу з переосмислення модернізму в Харкові.

Кожен має право на свою думку та на свій голос в просторі міста та країни.

А що думаєте ви?


Пропонуємо також прочитати про Експеримент Hands-On Hamlet – це демонстрація фрагментів роботи над п′єсою Гамлета, Вільяма Шекспіра у віртуальній реальності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

гамлет, знищений мурал, мурал, харків мурал

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: