Чи Джоконда справді дивиться на нас?

Влада Міронова - 23 Квітня 2020 | 17:59

Вам здається, що Джоконда дивиться вам прямо у вічі? І переслідує вас своїм поглядом?
Це є ніщо інше, як оптична ілюзія – “ефект Мони Лізи”.

Clint Mckoy / Unsplash
Clint Mckoy / Unsplash

Коли ми дивимося на портрети, то часом виникає відчуття, ніби людина, зображена на ньому, не зводить із нас очей. Такий погляд ми відчуваємо на собі завдяки спеціальному оптичному куту, який інакше називають “поглядом камери”. Так ми наче стаємо ближче до героя фільму чи картини.

Kreated Media / Unsplash
Kreated Media / Unsplash

Але “погляд камери” вигадав не Да Вінчі. 

По-перше, такий ефект був притаманний вже античним портретам. По-друге, він навіть не працює з Джокондою. Чому тоді ефект названий на її честь, а ми вже 500 років думаємо, що ця дівчина переслідує нас своїм таємничим поглядом?

Портрети фламандських митців / Amusing Planet
Портрети фламандських митців / Amusing Planet

Два німецьких дослідники з’ясували, що Мона Ліза дивиться з відхиленням у право на 15,4°. Для того ж, щоб домогтися “ефекту Мони Лізи”, має бути кут діаметром від 0° до 5°. Отже, бачимо, чому з Джокондою це не працює чисто з технічної точки зору. Для того, щоб зловити її погляд, треба глянути на картину на відстані 50 см. Чи Леонардо да Вінчі зробив так спеціально?

The Mona Lisa Does Not Have the 'Mona Lisa Effect,' Scientists Claim
Джерело: Gizmodo

Митець досяг вершини своєї майстерності саме у віці 50 років. На той час він уже створив ескізи моделей парашуту і вертольоту. Італієць розумів техніку “погляду камери”, який використовували фламандські художники ще до нього. Цю техніку він, власне, і застосував. 

Леонардо да Вінчі витратив лише 10 років на те, щоб кожна волосина в Джоконди була намальована окремо. Важко тоді уявити, що митець просто не зміг знайти вірний кут. 

Джерело: Wikimedia

“Я думаю, що це є системою, механізмом, які він [Леонардо да Вінчі] вклав сюди так, щоб ми мали відчуття, ніби Джоконда досі жива” стверджує Флорен Ізоматіф, цифровий художник, який створив портрет-анімацію Джоконди, чий погляд справді проводжує читача. 

Living Mona Lisa - Ulule
Флорен Азіосматіф / Джерело: Living Joconde

Завдяки штучному інтелекту, 3D-Джоконда змінюється в русі у виразі обличчя. Вона має 17 різних емоцій, при яких лишається тою самою стриманою Моно Лізою.

Тож чи не є “ефект Мони Лізи” лише психологічним? І чи не відчуваємо ми його лише тому, що хочемо почуватися особливими? Хочемо думати, що ця відома жінка на картині дивиться саме на нас? Важко сказати.

Читайте також про радикальні зміни креативних індустрій.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.