Чи має культура стратегію?

Влада Міронова - 10 Травня 2020 | 00:06
Стратегія Культури

Поговоримо сьогодні про стратегії культури. Чекайте-чекайте. Стратегія і культура? Про що ми будемо, насправді, говорити? Давайте ще раз, як було по плану. Тобто, спочатку. За стратегією.

Ми любимо планувати свій день. Це допомагає нам виконувати більше завдань, бути продуктивними, і радіти в кінці дня від виконаної роботи. 

Культура, що оточує нас навколо щодня, чи то у фільмах, чи то в книжках, чи то в театрах (навіть якщо зараз вони доступні лише онлайн), також планується. Здається, нічого складного. Але для того, щоб планування було ефективним – культурі потрібна стратегія. Здається, ми вже зовсім близько. Чи не так?

Стратегія Культури

Ось, яке визначення нам дає Інститут стратегії культури ( муніципальна інституція у місті Львів, створена для координації процесу реалізації та моніторингу Стратегії розвитку культури міста Львова 2025. далі ІСК):

Стратегічне планування – це системний шлях, мета якого визначити стратегічні цілі, пріоритети й конкретні проєкти, що сприятимуть ефективним умовам для духовного, естетичного, соціального розвитку кожної людини зокрема і міської громади в цілому. Таким чином, вирішуються найважливіші завдання розвитку культури в місті. 
Що ж містить у собі таке планування?

Стратегія Культури

Постановка цілей

Ось, наприклад, декілька цілей, що ставить перед собою стратегія розвитку культури м. Львова до 2025 року (далі Стратегія):

  1. Мешканці міста Львова, виходячи з дому чи залишаючись у ньому, живуть у культурі та творять її. 
  2. Львів має різні культурні пропозиції, де кожен може знайти щось для себе, де кожен може вільно творити, де цінується культура у всіх її виявах. 
  3. Модерність Львова базується на місцевих традиціях і локальних спільнотах.
  4. Мешканці Львова насправді мають вплив на його розвиток, а місцева влада відкрита до думок і потреб мешканців. 
  5. Львів стає сучасним, естетичним, добре спланованим містом, яке пропагує екологічний стиль життя

Принципи

Візьмемо Стратегію культурної політики Вінницької області до 2030 року, що в свої принципи заклала правило “п’ятьох П”: 

  • Патріотизм – соціальне відчуття, яке формує стале суспільство із єдиними культурними і моральними цінностями 
  • Професіоналізм – сукупність теоретичних знань та практичного досвіду, які реалізуються в умовах розвитку конкурентоспроможного мистецького середовища 
  • Партиципація – максимально можлива міра наближення до громадян – надання їм більших повноважень участі в культурному житті 
  • Перетворення – формування нових культурних просторів, створення нових форм роботи на основі тих, що вже існують.
  • Промоція – пропагування власних культурних досягнень на зовні та в межах регіону

В основі стратегії лежать, зазвичай, досвіди багатьох людей – митців, менеджерів культури, активістів, працівників культурних та освітніх установ, управлінців та просто небайдужих мешканців. 

Стратегія Культури

Методологія стратегії, або, інакше, її історія написання. Так, стратегія розвитку культури м. Львова писалася ще з 2011 року. Упродовж усього процесу написання стратегії було залучено понад 1000 осіб. 

Стратегічні пріоритети, за словами ІСК, “дають більш точне розуміння, до чого ми прагнемо та якими шляхами ми туди йдемо: якщо «візія» нашої стратегії – це загальний образ культурної сфери Львова у 2025 р., то стратегічні цілі – це окремі частини, пазли загальної картини.”

Моніторинг стану культури допомагає визначити, згідно ІСК, “можливості, а не проблеми”, які зможуть допомогти напрацювати добру стратегію. Для аналізу Інститут використовував SWOT-метод (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats – Сильні, Слабкі сторони, Можливості, Загрози), провели низку інтерв’ю з експертами з різноманітних галузей, а також зустрічей з середовищами (театрали, бібліотекарі, активісти, журналісти і т.д.). 

Щось ще? Так. План дій!

Наприклад, Довгострокова стратегія розвитку українською культури стверджує, що реалізація стратегії культури передбачає, як мінімум, два етапи. Перший етап (2-3 роки) передбачає здійснення конкретних кроків у таких напрямках як кіно, театр, розвиток читання книжок, музейна діяльність чи сучасне мистецтво. 

Візьмемо, до прикладу, кіно та сучасне мистецтво. Одним із перших пунктів для кіно буде підтримка кінофестивалів, створення умов для динамічного розвитку кінотеатральної мережі, а для мистецтва – підтримка митців та виконавців, індивідуальних і колективів, шляхом спеціальних грантових програм.
Таким чином, культура має місію. Її місія в місті – перетворити його на дієве культурне середовище через розвиток відкритої та відповідальної спільноти – творця нових ідей.

Давайте ще раз. Але вже не для початку, але кінця. Що нам дає стратегія культури? Безумовно, план. План із метою, що націлені на результат. Важливо пам’ятати, що сама стратегія є не лише складною структурою, але й самим процесом, який залучає в себе багатьох і, як результат, трансформує культуру. Як і самих її учасників. 

Також слідкуйте за нашими оновленнями, адже скоро ми розповімо більше саме про діяльність ІСК.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.